Porady

Rehabilitacja psów i kotów

Czym jest rehabilitacja?


Słowo „rehabilitacja” pochodzi z połączenia dwóch greckich słów: „re” – „ponownie”, „na nowo” oraz „habilitas”, czyli „sprawny”. Często słyszymy o rehabilitacji w kontekście leczenia i rekonwalescencji w medycynie ludzkiej. Rehabilitację słusznie kojarzymy ze wsparciem pooperacyjnym i pourazowym – to zespół działań, które skutecznie pomagają skrócić czas leczenia oraz powrót chorej lub niepełnosprawnej osoby do możliwie wysokiej sprawności.
Aby rozpocząć proces rehabilitacji, konieczna jest diagnostyka, która zobrazuje problem. Po postawieniu rozpoznania możemy rozpocząć rehabilitację.

Czym jest w takim razie rehabilitacja zwierząt?


Powyższy opis możemy zastosować również w przypadku rehabilitacji zwierząt – rehabilitacja ma możliwie szybko i skutecznie pomóc powrócić zwierzętom do prawidłowego funkcjonowania układu ruchu. Jej zastosowanie z powodzeniem sprawdza się w leczeniu stanów chorobowych, po zabiegach operacyjnych, w stanach zwyrodnieniowych, dysplazji stawów, czy stanach pourazowych. Oprócz tego pomaga zachować mobilność u seniorów oraz wspomaga psy sportowe, oraz lubiące aktywny tryb życia, czyli takie, które są bardziej narażone na różnego rodzaju kontuzje.
Rehabilitacja zwierząt to zabiegi fizykalne (między innymi laseroterapia i magnetoterapia) oraz manualne (masaż, ćwiczenia bierne). Odrębną dziedziną jest hydroterapia, w tym bieżnia wodna.

Kiedy zacząć rehabilitację?


O rozpoczęciu rehabilitacji zawsze decyduje specjalista – lekarz weterynarii lub zoofizjoterapeuta. Naszą czujność powinny wzbudzić trudności z wchodzeniem po schodach lub wskakiwaniem na przykład na łóżko lub do samochodu, niechęć do aktywności czy sztywny chód. Takie objawy często świadczą o starzeniu się organizmu, jednakże szybka reakcja może realnie opóźnić rozwój choroby. Ponadto rehabilitacja jest wskazana:

  • przy oznakach kulawizny, problemach z poruszaniem
  • przy zanikach mięśniowych
  • po zabiegach ortopedycznych i neurologicznych
  • gdy pies cierpi na zapalenie stawów, dysplazję stawu biodrowego lub dysplazję łokciową
  • przy uszkodzeniach nerwów lub więzadeł
  • przy wadach ruchu (nabytych i wrodzonych)
  • w przypadku problemów z kręgosłupem
  • u psów sportowych
  • w przypadku nadwagi
  • u psów z przykurczami

Zastanawiam się nad rozpoczęciem rehabilitacji u mojego psa. Co dalej?


Zachęcamy do kontaktu telefonicznego z naszą przychodnią pod numerem 52 341 04 88. Mgr inż. zoofizjoterapii Katarzyna Walenciuk z chęcią odpowie na Państwa pytania oraz przybliży proces rehabilitacji.

 

Ostatnie wpisy

Skontaktuj się
z naszą kliniką

Zadzwoń teraz