Porady

jak podać tabletkę psu i kotu?

Jak podać psu tabletkę?

Na pewno każdy, kto posiada psa, musiał mu kiedyś podać tabletkę – jeśli nie w ramach leczenia, to w ramach profilaktycznego odrobaczenia. Niektóre zwierzaki zachłannie zjedzą każdy posiłek, w którym umieścimy leki, inne niestety zjedzą wszystko z wyjątkiem tabletki, którą skrzętnie ukryliśmy w misce pełnej przysmaków.

Co możemy zrobić, by skutecznie zaaplikować naszemu psu tabletkę? Istnieje kilka sposobów, dzięki którym zrobimy to w sposób bezstresowy dla nas i dla naszego zwierzaka.

Tabletka w przysmaku


Ukryjmy tabletkę w kawałku parówki lub innym mięsnym przysmaku. Lek możemy podzielić na części i włożyć do kilku takich kąsków. Na rynku znajdują się również smaczki, które posiadają kieszonkę na tabletkę. Podając psu taką przekąskę najlepiej dołożyć tabletkę dopiero do drugiej porcji, dzięki czemu uśpimy jego czujność.

Jeśli nasz psiak reaguje na podstawowe komendy, możemy dać mu przysmak w nagrodę za jej wykonanie – skupienie się na komendzie spowoduje, że psiak przywiąże mniejszą wagę do nietypowego smaku. Upewnijmy się, że nasz pies zjadł przysmak i nie pozostawił go na podłodze podczas naszej nieuwagi. Pamiętajmy, by treningu nie rozwijać w aktywną zabawę, ponieważ pies z zadyszką może zadławić się tabletką lub pokarmem.

Tabletka w posiłku

Drugim sposobem jest rozkruszenie tabletki i podanie jej w codziennym posiłku. Lek możemy rozkruszyć na przykład łyżeczką i wsypać go do mokrej karmy o zwartej konsystencji. Koniecznie dopilnujmy, by zwierzak zjadł cały posiłek, dlatego też lek w tej formie należy podać, gdy piesek nie jest jeszcze najedzony.

Zdrowy tłuszcz


Sprawdzonym sposobem jest podanie tabletki na łyżeczce z masłem orzechowym. Psy je uwielbiają! Przed podaniem tego przysmaku upewnijmy się jednak, że zwierzak nie jest uczulony na orzechy. Możemy to zrobić, podając minimalną ilość masła orzechowego i obserwując, czy nie nastąpiła reakcja alergiczna lub wykonując badanie krwi w kierunku alergenów pokarmowych.

Sposób na niejadka


Rozkruszoną tabletkę możemy również zmieszać z wodą i zaaplikować taki roztwór strzykawką do jamy ustnej – konkretnie do kieszeni policzka. Należy delikatnie podnieść psu głowę i wyciągnąć ją do przodu. Płyn podajemy małymi porcjami tak, aby zwierzak się nie zadławił. Metoda ta sprawdzi się szczególnie u zwierzaków, które mają osłabiony apetyt i niekoniecznie będą miały ochotę na smaczki.

Nie każdą tabletkę można rozkruszyć


Istnieją tabletki, których rozkruszanie hamuje działanie leku. Podobnie jest w przypadku niektórych kapsułek, których nie można otwierać. Podanie takiego leku może stanowić niemałe wyzwanie, szczególnie w przypadku małych ras, które mają większą świadomość obecności tabletki w jamie ustnej (chociażby przez stosunek wielkości zwierzaka do tabletki). Jak podać więc taką tabletkę?

Jeśli tabletka nie jest duża, można ją podać w smaczku, o czym pisaliśmy na początku artykułu w punkcie pierwszym. W przypadku, gdy ta metoda skończy się niepowodzeniem, pozostaje nam włożenie tabletki bezpośrednio do jamy ustnej. Nie róbmy tego na siłę! Kluczowe jest zachowanie spokoju. W pierwszej kolejności poświęćmy psu chwilę uwagi – możemy go pogłaskać i uspokoić. Mówmy do niego spokojnie, delikatnie dotykając okolicy pyszczka, następnie ze spokojem otwórzmy szczękę i umieśćmy tabletkę na końcu języka. Możemy delikatnie pomasować przełyk – powinno to przyspieszyć odruch przełykania.

Jeśli nasz psiak jest wyjątkowo uparty, przyprowadźmy go do gabinetu weterynaryjnego. Jeżeli istnieje odpowiednik leku w iniekcji, lekarz poda mu zastrzyk, lub pomoże zaaplikować tabletkę.

Podając zwierzakowi kilka leków, pamiętajmy, by robić to w odpowiedniej kolejności. Najlepiej zapytać lekarza prowadzącego, w jakich odstępach czasowych powinny być one podane, ponieważ niektóre substancje czynne mogą blokować działanie innych leków.

Pamiętajmy, że przy podawaniu leków zwierzakowi wszystkie (bezpieczne) chwyty są dozwolone. Lepiej poświęcić chwilę i spróbować różnych sposobów, niż pominąć dawkę leku.

Ostatnie wpisy

Skontaktuj się
z naszą kliniką

Zadzwoń teraz