Porady

pies w podróży

Pies w podróży

Przywiązanie do naszych psów sprawia, że coraz chętniej zabieramy je ze sobą na wakacje w kraju i za granicą. Turystów ze zwierzakami możemy spotkać obecnie w najbardziej turystycznych miejscach Europy. Będąc opiekunem czworonoga, na pewno nie raz zastanawialiście się jak podróżować z psem, by było to dla niego (a także i dla nas) komfortowe i bezpieczne – w końcu dobry plan to połowa sukcesu.

Podróż autem


Do podróży samochodem najlepiej przyzwyczajać naszego psiaka od małego. Jeśli jest szczeniakiem, lub dorosłym psem, który wcześniej nie podróżował, zacznijmy od zabierania go na krótkie przejażdżki zakończone pozytywnym akcentem, na przykład spacerem w nowym miejscu, lub smaczkiem w nagrodę za dobre zachowanie w aucie.

Biorąc pod uwagę, że nasz psiak może mieć chorobę lokomocyjną, najlepiej nie karmić go bezpośrednio przed podróżą, a jedzenie podać mu po dotarciu do miejsca docelowego. Oczywiście dotyczy to krótszych wypraw. Długotrwałe, kilkugodzinne wycieczki będą wymagać przystanków, gdy psiak będzie mógł się załatwić, rozprostować łapki, napić wody i zjeść niewielki posiłek.

Polskie prawo wymaga, by pies był zabezpieczony podczas podróży samochodem, jednak nie precyzuje formy, w jakiej to zrobić. W tym celu świetnie sprawdzają się specjalne pasy samochodowe, które zapinamy do szelek. Takie pasy możemy zakupić w sklepach zoologicznych, pamiętajmy jednak, by nie podpinać ich do obroży, gdyż silne pociągnięcie obroży w sytuacji nagłego hamowania może okazać się bardzo szkodliwe w skutkach. Oprócz szelek dla psów istnieje też opcja przewożenia naszych zwierzaków w specjalnie przeznaczonych do tego klatkach lub transporterach, które możemy umieścić w bagażniku, lub zabezpieczyć na tylnym siedzeniu.

Pamiętajmy, by nigdy nie pozostawiać czworonoga samego w aucie!

Podróż pociągiem


Zabierając naszego psiaka w podróż pociągiem, musimy dostosować się do wymogów przewoźnika. Polskie koleje umożliwiają nam podróżowanie ze zwierzakiem umieszczonym w transporterze lub na smyczy i w kagańcu. Decydując się na tę drugą opcję, zwróćmy uwagę na to, by kaganiec umożliwiał psu wypicie wody, czy zjedzenie smaczka. Wyjątkiem od tych zasad są psy asystujące osobom niepełnosprawnym. Osoba podróżująca z takim psem musi posiadać certyfikat potwierdzający status psa asystującego.

Obowiązkowo musimy mieć ze sobą książeczkę zdrowia zwierzaka – kontroler biletów ma prawo poprosić o książeczkę zaświadczającą o aktualnym szczepieniu zwierzaka przeciwko wściekliźnie. Jeśli nie mamy jej przy sobie, lub szczepienie jest nieaktualne, przewoźnik może poprosić nas o opuszczenie pociągu.

Pamiętajmy, by zachowanie naszego zwierzaka nie powodowało dyskomfortu u współpasażerów. Jeśli nasz psiak stresuje się podróżą lub głośno wokalizuje, znajdźmy w pociągu ustronne miejsce, w którym nie będziemy przeszkadzać pozostałym podróżnym. Musimy mieć na uwadze, że kontroler może poprosić nas o zmianę miejsca lub opuszczenie pociągu, jeśli nasz zwierzak będzie utrudniał pasażerom podróż.

W Polsce funkcjonuje około 20 przewoźników i każdy z nich ma własny regulamin, który oprócz powyższych, ma też dodatkowe wymagania. Warto więc zapoznać się z nimi przed podróżą.

O czym jeszcze pamiętać, wybierając się w podróż ze zwierzakiem?


Wybierając się w podróż, ważne jest, by zaopatrzyć się w apteczkę zdrowia dla naszego podopiecznego. Jeśli cierpi on na chorobę lokomocyjną, koniecznie zawczasu zaopatrzmy się w leki przeciwwymiotne. W przypadku, gdy nasz czworonożny przyjaciel zachowuje się niespokojnie i mocno stresuje się podróżą, zorganizujmy dla niego również leki uspokajające. Takie preparaty otrzymają Państwo w naszej przychodni. Warto kupić je z wyprzedzeniem, ponieważ większość z nich należy podawać już na kilka dni przed sytuacją stresową. Wybierając się w dłuższą podróż, przygotujmy również kolejną dawkę środków przeciwpchelnych i przeciwkleszczowych.

Jeżeli zwierzak stosuje na stałe leki, zabierzmy ze sobą ich zapas na każdy dzień.
Pamiętajmy, by spakować również karmę, którą nasz zwierzak je na co dzień. To bardzo ważne, by podczas wyjazdu nie zmieniać diety i nie kupować pierwszej lepszej karmy, gdyż może się to skończyć problemami żołądkowymi.

Nie zapomnijmy oczywiście o ulubionych zabawkach i kocyku lub legowisku naszego pupila. Gryzaki odwrócą uwagę zwierzaka od stresów podróży i pozwolą rozładować emocje, a podczas pobytu znajome rzeczy i zapachy pomogą pupilowi zrelaksować się i poczuć pewniej.

Oprócz zarejestrowanego chipa warto, by nasz psiak posiadał również widoczną adresatkę z wyraźnym numerem telefonu – czytniki chipów znajdują się głównie w lecznicach weterynaryjnych i schroniskach, adresatka przyśpieszy więc kontakt w sytuacji odnalezienia przez przypadkową osobę zagubionego zwierzaka.

Podróż za granicę


Wyjeżdżając poza granice naszego kraju, obowiązkowo musimy posiadać paszport dla zwierzaka z aktualnymi szczepieniami. Oprócz paszportu wiele krajów posiada własne regulacje dotyczące przewozu zwierząt, z tego względu sprawdźmy odpowiednio wcześniej, czy w danym miejscu nie ma dodatkowych wymagań w tym zakresie. Niektóre kraje wymagają dodatkowo odrobaczenia w konkretnym terminie, świadectwa zdrowia zwierzaka wystawionego przez lekarza weterynarii i zatwierdzonego przez inspektorat weterynarii, lub badania przeciwciał w kierunku wścieklizny metodą miareczkowania. Takie badanie musimy wykonać odpowiednio wcześniej, gdyż na wynik czeka się nawet do kilku tygodni. Miejmy to na uwadze, planując wyjazd!

Niespełnienie wymaganych przez dany kraj warunków może być dla nas opłakane w skutkach. Może się zdarzyć, że zwierzak nie zostanie przepuszczony przez granicę, zostanie odesłany na 21-dniową kwarantannę, za którą poniesiemy niemałe koszty, a w skrajnych przypadkach może zostać poddany eutanazji.

Pamiętajmy, że odpowiednie przygotowanie zwierzaka do wyjazdu pozwoli nam zaoszczędzić niepotrzebnego stresu i zdecydowanie usprawni wspólną podróż, której bezpieczeństwo zależy właśnie od nas. Dobry plan wyjazdu zapewni nam spokojną wyprawę i pozwoli cieszyć się wspólnymi chwilami podczas wycieczki.

Ostatnie wpisy

Skontaktuj się
z naszą kliniką

Zadzwoń teraz