Porady

Pies latem w aucie? O tym musisz pamiętać

W ostatnich dniach mogliśmy zauważyć wzrost temperatury – zbliża się lato, więc przed nami wiele gorących dni. W tym upalnym czasie nie zapominajmy o naszych podopiecznych, którzy potrzebują szczególnej uwagi. Dziś chcemy zwrócić uwagę na to, czego robić nie powinniśmy, czyli poruszyć problem pozostawiania psa w aucie bez opieki.

Upał to niebezpieczeństwo

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że pozostawienie psa (lub każdego innego zwierzęcia) w nagrzanym aucie może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym do śmierci zwierzaka. Niektórzy wychodzą z założenia, że kilka minut w zamkniętym aucie nie zaszkodzi naszemu pupilowi i załatwiają w tym czasie swoje sprawy. Zwierzak spokojnie poczeka? Nic bardziej mylnego. W krótkim czasie temperatura w aucie potrafi wzrosnąć nawet dwukrotnie, a pozostawienie w nim miski z wodą lub uchylenie okna na niewiele się zda w tej sytuacji. Brak cyrkulacji powietrza doprowadzi do duszności zwierzaka. Nawet jeśli dzień nie jest bardzo słoneczny, a auto stoi w cieniu, pogoda może się w krótkiej chwili zmienić, a cień zwyczajnie przesunąć, narażając naszego zwierzaka na przegrzanie.

Co na to prawo?

Przepisy jasno wskazują, że przechodzień, widząc psa w nagrzewającym się aucie — czyli w stanie wyższej konieczności — ma prawo wybić szybę. Taka osoba otrzymuje ochronę przed odpowiedzialnością cywilną i nie zostanie pozwana za wyrządzenie szkody. Co więcej, właściciel narażający życie zwierzaka poprzez zamknięcie go w nagrzanym aucie może zostać ukarany dotkliwą karą (Ustawa o ochronie zwierząt art. 35 ust. 1).

Po prostu reagujmy

Jeśli jesteśmy świadkiem podobnej sytuacji, pamiętajmy, że najważniejsze jest zdrowie zwierzaka. Widząc, że psiak jest w dobrej formie, nie dyszy, ani nie jest wycieńczony, spróbujmy zlokalizować właściciela w pobliżu. Jednak jeżeli zwierzę wykazuje niepokojące objawy – dyszy, jest zdezorientowane, wymiotuje lub straciło przytomność, niezwłocznie wydostańmy je z nagrzanego auta oraz wezwijmy policję.

Pamiętajmy i uświadamiajmy innych, że zwierzę pozostawione w nagrzanym aucie znajduje się w stanie zagrożenia życia.

Ostatnie wpisy

Skontaktuj się
z naszą kliniką

Zadzwoń teraz