Porady

Jak zadbać o zwierzaka w sylwestrową noc?

Nadchodzący Sylwester to dla nas czas głośnej zabawy. Jednak nasze zwierzaki nie wiedzą, że hałaśliwe fajerwerki są jedynie elementem świętowania, a huczne wystrzały powodują u nich strach i panikę. Mało którzy właściciele zwierzaków mogą cieszyć się podopiecznym, który nie reaguje stresem na hałasy.

Bądźmy szczególnie przygotowani, jeśli wiemy, że nasz zwierzak boi się na przykład odgłosów burzy – to znak, że sylwestrowa noc również będzie dla niego wyjątkowo stresująca. Psy słyszą dużo intensywniej niż my, co oznacza, że nawet drobny hałas jest dla nich źródłem stresu i powodem do niepokoju.

Jako opiekunowie zwierząt, jesteśmy zobowiązani zapewnić im spokój i bezpieczeństwo w tym trudnym dla nich czasie. Oto co możemy zrobić, by zapewnić naszym pupilom poczucie komfortu i wspólnie spędzić sylwestrową noc w spokojnych warunkach:

1. Zaopatrzmy się w środki uspokajające


W lecznicy weterynaryjnej można zakupić zarówno środki ziołowe, które delikatnie wyciszą naszego psa lub kota, jak i silniejsze leki, które sprawdzą się w przypadku większego stresu. Jeśli nie jesteśmy pewni, co będzie najlepsze dla naszego zwierzaka, lub znając go, wiemy, że potrzebuje mocniejszych środków, zapytajmy o nie naszego lekarza weterynarii.

2. Przygotujmy nasz dom tak, by zapewnił ciszę i spokój.


Jeśli nasz zwierzak ma w domu swoje ulubione miejsce, lub kąt, w którym się chowa w sytuacji stresowej, zostawmy mu w nim kocyk, lub legowisko. Reakcja stresowa nie będzie tak silna, gdy nasz podopieczny znajdzie się w cichym, bezpiecznym miejscu.
Możemy również zasłonić okna oraz włączyć delikatną muzykę, która zagłuszy wystrzały. Zwierzaki często „odczytują” nasze emocje, sami więc powinniśmy zachować spokój.
Nadmierne głaskanie i uspokajanie naszego zwierzaka spowoduje wrażenie, że rzeczywiście ma się on czego bać, co jeszcze bardziej pogłębi jego stres.

3. Odwróćmy uwagę od czynnika stresowego.


Możemy wykorzystać do tego smaczki, szarpaki, a w przypadku kotów na przykład wędki, czy inne ulubione zabawki. Zabawa nie tylko odwróci uwagę od hałasu, ale również rozluźni i odstresuje zwierzaka.

4. Na spacer z psem załóżmy mu obrożę z adresatką.


Dni okołosylwestrowe to czas, w którym dochodzi do wielu zagubień zwierząt. Najczęściej pod wpływem stresu zwierzaki zrywają się ze smyczy i biegną na oślep przed siebie. Adresatka pomoże szybko namierzyć opiekuna, dzięki czemu psiak będzie miał szansę na szybki powrót do domu.

5. Zrezygnujmy z fajerwerków.


Najlepszym sposobem walki ze stresem jest…ograniczenie czynnika stresowego. Jeśli robimy wszystko, by nasz podopieczny poczuł się komfortowo, zrezygnujmy również z wystrzałów pod własnym domem, a już na pewno nie wyprowadzajmy zwierzaka na pokaz fajerwerków.
Zdarza się, że pies w panice rzuca się na petardy, również po to, by „bronić” swojego opiekuna przed niebezpieczeństwem, co może skończyć się poważnymi uszkodzeniami ciała.

Podczas zabawy sylwestrowej pamiętajmy, że jesteśmy dla naszych zwierzaków ostoją i tylko my możemy zapewnić im spokój i poczucie bezpieczeństwa.

Ostatnie wpisy

Skontaktuj się
z naszą kliniką

Zadzwoń teraz