Porady

Nowy zwierzak i jego pierwsza wizyta weterynaryjna

Zanim do naszego domu trafi szczeniak lub kociak, należy odpowiednio przygotować się na jego przybycie. Sprawi to, że nasz pupil szybciej przystosuje się się do nowych warunków, a także od początku będzie mógł spełniać swoje podstawowe potrzeby oraz realizować naturalne instynkty.

Co będzie potrzebne?

  • karma dostosowana do wieku i gatunku
  • miski
  • smakołyki
  • legowisko
  • zabawki i gryzaki
  • szelki/obroża + smycz
  • drapak
  • kuweta i żwirek
  • podkłady higieniczne
  • możesz poprosić hodowcę o kocyk z zapachem

Zabezpiecz kable oraz pochowaj małe przedmioty!

Pierwszy dzień w nowym domu

To bardzo ważny czas dla naszego pupila. Jest ciekawy, ale i zagubiony. Poznaje nowe zapachy, a otoczenie jest dla niego nowym terenem, który musi poznać i zaakceptować. Zapewnij mu możliwość odkrywania zakamarków domu oraz staraj się nie przeszkadzać w tej czynności. Zachowaj rutynę swojego dnia oraz jasno określ zasady panujące w domu – jeśli nie chcesz, by zwierzak spał z Tobą w łóżku, nie zapraszaj go tam nawet na jedną noc.

Pamiętaj, że osobisty zapach, to jedyne, co zwierzak przynosi ze sobą, dlatego nie kąp go w pierwszych dniach pobytu w nowym domu (wyjątkiem są kąpiele lecznicze). Szczenięce spacery powinny odbywać się po każdym posiłku oraz po każdej drzemce.

Właścicielu kociaka! Kocia kuweta musi stać w dostępnym miejscu, a ilość kuwet w domu powinna być o jeden większa od ilości kotów.

Drugi dzień w nowym domu

Zwierzak zaczął przyzwyczajać się do nowej sytuacji, poznał Cię, zatem czas na pierwszą wizytę u lekarza weterynarii.

Na pierwszym spotkaniu zostanie wykonane badanie kliniczne i określony stan ogólny Twojego pupila. Lekarz poda leki przeciwpasożytnicze (odrobaczenie), wyznaczy terminy szczepień na choroby zakaźne i wściekliznę, oraz odpowie na Twoje pytania dotyczące zdrowia zwierzaka.

Ważne! W Polsce szczepienie psów przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe, właściciel rokrocznie ma obowiązek je powtórzyć.

Co dalej?

Gdy zdobędziesz zaufanie swojego pupila, zacznij przyzwyczajać go do dotyku łap, pazurów, okolicy pyska (zaglądaj do niego delikatnie), uszu i ogona. Rób to regularnie, a zabiegi pielęgnacyjne takie jak obcięcie pazurków, opróżnianie gruczołów, przegląd jamy ustnej w przyszłości nie będą dla niego źródłem stresu. Dając mu swój czas, cierpliwość możesz być pewny, że Twój zwierzak odwdzięczy się z nawiązką.

Ostatnie wpisy

Skontaktuj się
z naszą kliniką

Zadzwoń teraz