Porady

pies kaganiec

Odpowiedni kaganiec dla psa

Kaganiec dla psa, choć nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy, jest często niezbędnym akcesorium, które musi posiadać każdy właściciel czworonoga.

Kaganiec w podróży

Kaganiec jest wymagany w komunikacji miejskiej, pociągach, czy autokarach w celu uniemożliwienia zwierzakowi ugryzienia podróżujących z nami pasażerów. Musimy go posiadać, nawet jeśli mamy pewność, że nasz zwierzak jest oazą spokoju i nigdy wcześniej nikogo nie ugryzł. Pomijając już same przepisy, które zazwyczaj narzucają nam obowiązek założenia psu kagańca w podróży, miejmy na względzie również komfort podróży pozostałych pasażerów, którzy zwyczajnie mogą z różnych powodów bać się naszego psa.

Problemy behawioralne

Noszenie kagańca jest też niezbędną formą zabezpieczenia, gdy nasz pies ma tendencję do zjadania podczas spacerów różnego rodzaju śmieci, resztek jedzenia czy odchodów. Prawidłowo dorastające szczeniaki zwykle wyrastają z podobnych zachowań, które są swoistą formą poznawania świata, niestety zdarza się, że problem pojawia się u dorosłych psów i wymaga intensywnej pracy ze strony opiekuna.

Nie należy go bagatelizować, gdyż zjedzenie śmieci przez naszego psa może powodować wiele niebezpiecznych konsekwencji jak na przykład:

  • inwazja pasożytnicza, choroby pasożytnicze
  • zatrucie (np. poprzez spożycie toksycznych substancji)
  • niedrożność układu pokarmowego, która może skończyć się zabiegiem chirurgicznym

Jeśli nasz pies posiada skłonności do zjadania różnych rzeczy podczas spaceru, warto umówić się na wizytę do lekarza weterynarii oraz zaopatrzyć w specjalistyczny kaganiec.

Kaganiec w gabinecie

Kolejną sytuacją, w której zazwyczaj założenie kagańca jest konieczne, jest wizyta w gabinecie weterynaryjnym. Nawet spokojne psy, które na co dzień nie wykazują objawów agresji, pod wpływem stresu oraz wykonywanych wokół nich czynności potrafią ugryźć w akcie desperacji i obrony. W przypadku wizyty u lekarza weterynarii warto mieć ze sobą kaganiec, który ułatwi lekarzowi badanie.

Na potrzeby wizyt weterynaryjnych wykorzystujemy kagańce nylonowe zapinane na rzepy. Takie kagańce (zwane kagańcami weterynaryjnymi) przylegają bezpośrednio do pyska, skutecznie uniemożliwiając psu ugryzienie. 

Kaganiec na spacery

Pamiętajmy, że kagańce weterynaryjne zakładamy psom tylko podczas wizyt lekarskich w celu ułatwienia badania. Mimo wysokiej skuteczności, tak ciasne kagańce nie pozwalają na swobodne ziajanie, które u psów stanowi najlepszą formę termoregulacji – jedyne gruczoły potowe psy posiadają w opuszkach łap. Jeśli zauważymy na ulicy, w podróży lub w innym miejscu niebędącym gabinetem weterynaryjnym, że pies posiada tego typu kaganiec, stanowczo zareagujmy, gdyż, szczególnie latem, taki kaganiec noszony przez dłuższy czas stanowi dla psa ogromne zagrożenie.

Ostatnie wpisy

Skontaktuj się
z naszą kliniką

Zadzwoń teraz