Porady

odrobaczenie psa bydgoszcz

Odrobaczanie psów i kotów

Odrobaczenie psa stanowi podstawę profilaktyki, o którą powinien zadbać każdy opiekun zwierzaka. Psy nieustannie mają kontakt z pasożytami ,między innymi podczas codziennych spacerów, na wybiegu, w trakcie polowania w lesie, czy wspólnej zabawy, a nawet poprzez wprowadzenie pasożytów do domu na butach. Objawy zarobaczenia, takie jak biegunka, wymioty, ogólne osłabienie oraz tak zwane „saneczkowanie” występują stosunkowo późno od momentu zadomowienia się niechcianego gościa.

Jak często odrobaczać psa?

To, jak często odrobaczać psa, zależy od wielu czynników. Najbardziej narażone na działanie pasożytów wewnętrznych są szczeniaki. Zdarza się, że jeszcze w okresie płodowym nieaktywne larwy pasożytów przenikają przez łożysko, a szczenięta rodzą się już zarobaczone. Inną drogą zarobaczenia w wieku szczenięcym jest droga laktogenna, wówczas larwy pasożytów przenoszą się do organizmu szczeniaka wraz z mlekiem matki. Pierwsze odrobaczenie psa wykonujemy już w drugim tygodniu życia i powtarzamy je co dwa tygodnie, aż do szesnastego tygodnia życia. Zatem odrobaczenie należy przeprowadzić w drugim, czwartym, szóstym, ósmym, dziesiątym, dwunastym, czternastym i szesnastym tygodniu życia. Następnie, jeśli lekarz nie zaleci inaczej, do szóstego miesiąca życia odrobaczamy szczeniaki co cztery tygodnie.

W przypadku dorosłego zwierzaka to lekarz ustala, co ile należy odrobaczać psa w zależności od jego trybu życia, wieku, diety oraz stanu zdrowia. Aktywnego psa najczęściej odrobaczamy raz na trzy miesiące, jednak nie jest to regułą.

Odrobaczenie kota. Jak często odrobaczać kota?

Odrobaczenie kota należy rozpocząć po zakończeniu czwartego tygodnia życia. Podobnie jak w przypadku psów, jedna dawka nie jest wystarczająca, dlatego odrobaczenie kota powtórzyć musimy po dwóch oraz po czterech tygodniach od podania pierwszej dawki.

Dorosły kot żyjący w domu nie jest poddany aż tylu czynnikom, które najczęściej powodują zarażenie pasożytami. Mając jednak na uwadze fakt, że również w domu koty są narażone na działanie pasożytów wewnętrznych, na przykład przez kontakt z surowym mięsem, odpadami lub naszymi butami, kota domowego odrobaczamy profilaktycznie raz na pół roku. Jeśli naszemu kotu zdarza się wychodzić z domu, lub jest zwierzęciem wolny żyjącym, które dokarmiamy, to podobnie jak w przypadku psów, należy go odrobaczać co trzy miesiące.

Jak stwierdzić, że mój pies lub kot ma robaki?

Zaniepokoić nas powinno każde odstępstwo od normy, dlatego też, jeśli zwierzak zrobił się osowiały lub nadaktywny, męczą go wymioty lub biegunki, warto zastanowić się, kiedy w ostatnim czasie nasz pupil był odrobaczony.

Czym odrobaczać psa i kota?

Na rynku istnieje sporo preparatów na odrobaczenie dla psów i kotów w różnych formach – pasty na odrobaczenie (Pyrantel, Fenbendazol), tabletki na odrobaczenie (Drontal, Milprazon, Cestal), a nawet krople spot on, czyli tak zwane odrobaczające wlewki na kark (Broadline, Bravecto, Advocate) .Jeśli nasz pupil nie toleruje tabletek, do wyboru mamy szeroką gamę produktów, które z powodzeniem mogą je zastąpić.

Ostatnie wpisy

Skontaktuj się
z naszą kliniką

Zadzwoń teraz