Porady

kastracja chemiczna psa

Kastracja chemiczna psa

Czym jest kastracja chemiczna?


Kastracja chemiczna
polega na wszczepieniu podskórnego implantu zawierającego deslorelinę, która skutecznie obniża poziom hormonów odpowiadających za płodność u psów. Metoda ta jest skuteczną alternatywą dla tradycyjnego zabiegu kastracji, który powoduje trwałą niepłodność.

Aplikacja implantu trwa tyle, co podanie zastrzyku, a pies nie musi być na czczo, ani w żaden inny sposób nie musi być przygotowany do wizyty, ponieważ podanie implantu nie wymaga narkozy. Efekty w postaci utraty popędu płciowego są widoczne po około 6 tygodniach i utrzymują się od 6 do nawet 14 miesięcy w przypadku małych ras.

Dlaczego warto zastanowić się nad kastracją chemiczną psa?


Kastracja farmakologiczna powoduje taki sam efekt, jak zabieg chirurgiczny, z tą różnicą, że działanie implantu jest krótkotrwałe. Dzięki temu bez ingerencji chirurgicznej jesteśmy w stanie sprawdzić, jak nasz pies będzie zachowywać się przy obniżonym poziomie testosteronu.

Nierzadko behawioryści zwierzęcy zalecają kastrację zwierzaka w celu wyeliminowania pewnych zachowań. Niestety nigdy nie mamy pewności, czy kastracja sprawi, że pies będzie spokojniejszy, czy raczej poprzez zmniejszenie hierarchii w stadzie rozwinie objawy lękowe. Tymczasowa kastracja pozwoli nam ocenić, na ile obniżenie poziomu hormonów przełoży się na zachowanie psa.

Farmakologiczna forma kastracji jest też dobrą opcją w przypadku starszych psów, u których chirurgiczna interwencja wykonana w narkozie mogłaby nieść za sobą ryzyko.

Zachęcamy do rozmowy z naszym lekarzem weterynarii, który doradzi, która opcja kastracji będzie najlepsza dla Waszego psa oraz odpowie na wszystkie pytania.

Ostatnie wpisy

Skontaktuj się
z naszą kliniką

Zadzwoń teraz