Porady

kot pies echo serca

Echo serca u psa i kota

Echo serca, czyli echokardiografia to badanie diagnostyczne, w którym wykorzystuje się metodę ultrasonograficzną. Badanie umożliwia obserwację budowy struktury serca oraz obrazuje pracę jego elementów. To badanie nieinwazyjne i bezpieczne, zatem nie ma do niego żadnych przeciwwskazań, poddaje się mu zwierzaki w każdym wieku.

Podczas badania lekarz widzi na ekranie monitora obraz serca, który tworzą fale dźwiękowe odbijające się od tkanek, co umożliwia wykrycie wad w budowie serca oraz nadzoruje jego działanie. Echo serca jest najważniejszą metodą diagnostyczną w diagnozowaniu chorób serca u psów i kotów.

Jak wygląda badanie?

Zwierzak badany jest najczęściej w pozycji leżącej. Lekarz goli miejsce, do którego po nałożeniu specjalnego żelu przykłada głowicę aparatu. Przesuwając ją w obrębie klatki piersiowej, obserwuje budowę oraz pracę mięśnia sercowego. Na podstawie zapisanych zdjęć lekarz dokonuje pomiarów oraz przeprowadza ich analizę.

Jak przygotować zwierzaka do badania serca?

Echo serca u psa i kota nie wymaga specjalnego przygotowania. Zwierzak przed badaniem może jeść i pić, niezalecany jest jedynie dłuższy spacer, czy inny intensywny wysiłek tuż przed badaniem.

Kiedy wykonać echo serca?

Często właściciel zwierzaka jest nieświadomy jego kłopotów z sercem do czasu profilaktycznej wizyty, na przykład szczepienia, przed którym zwierzak musi zostać obowiązkowo osłuchany przez lekarza weterynarii. To na takiej wizycie najczęściej zostają wykryte szmery, a nasz podopieczny zostaje skierowany na badanie serca. Sam szmer nie jest chorobą, ale jej objawem. Echo serca jest również badaniem przedzabiegowym, co oznacza, że lekarz może zalecić je przed planowaną operacją w celu określenia grupy ryzyka przed zabiegiem chirurgicznym.

Badanie możemy wykonać również rutynowo u ras, które mają predyspozycje do wad serca (na przykład yorkshire terier, cavalier king charles spaniel, jamnik, golden retriever, a w przypadku kotów — koty brytyjskie, sfinksy, a również rasy mieszane).

Czy istnieją przeciwskazania do badania serca?

Badanie jest nieinwazyjne, co oznacza, że nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania. Nie jest też bolesne.

Echo serca psa i kota – cennik

W celu uzyskania informacji o kosztach badanie echo serca w Bydgoszczy prosimy o kontakt telefoniczny z rejestracją pod numerem 52 341 04 88.

Ostatnie wpisy

Skontaktuj się
z naszą kliniką

Zadzwoń teraz