Porady

paszport dla psów i kotów bydgoszcz

Paszport dla psów i kotów

Powoli żegnamy zimę. Za kilkanaście dni rozpocznie się wiosna, następnie majówka i wakacje. Wraz ze zmianą pogody rozpoczyna się sezon wyjazdów, również zagranicę. Wyjazdy ze zwierzakami są coraz popularniejsze, a większość hoteli umożliwia turystom pobyt ze zwierzętami, dlatego wielu z nas decyduje się na spędzenie urlopu razem z pupilem – pełnoprawnym członkiem rodziny.

Jako członkowie Unii Europejskiej możemy swobodnie podróżować w jej obrębie, jednak nasi pupile – psy i koty – muszą posiadać paszport oraz spełniać kilka wymogów, by przekroczyć granicę naszego państwa. Możecie Państwo wyrobić paszport dla zwierząt w Bydgoszczy w naszej Klinice, po wcześniejszej rejestracji.

W jakim celu wyrabiamy paszport dla zwierząt?


Paszport dla zwierząt
jest niezbędny w celu przekroczenia granicy. Dotyczy to zarówno Unii Europejskiej, jak i terytorium poza jej granicami.

Jak wygląda procedura założenia paszportu dla psa lub kota?

Paszport dla zwierząt wystawia lekarz weterynarii na umówionej wcześniej wizycie. By móc z niego korzystać, zwierzak musi spełniać określone warunki:

  • zostać zaszczepiony przeciw wściekliźnie w dniu wydania paszportu
  • posiadać chip lub czytelny tatuaż, jeśli został wykonany przed 3 lipca 2011 roku,
  • jeśli obszar docelowy jest wolny od tasiemca Echinococcus multilocularis, konieczne jest leczenie przeciwko temu pasożytowi.

Profilaktyka przeciw pasożytom powinna być przeprowadzona od 24 do 120 godzin przed datą przekroczenia granicy danego państwa. Informacje na ich temat możemy uzyskać w ambasadzie konkretnego kraju lub na lotnisku.

Co, jeśli mój pies lub kot nie posiadają aktualnego szczepienia przeciwko wściekliźnie?

W przypadku, gdy szczepienie przeciwko wściekliźnie jest nieaktualne, lub nie zostało jeszcze wykonane, zostanie przeprowadzone w dniu wystawienia paszportu. Następnie możliwe jest przewiezienie zwierzaka przez granicę po 21 dniach od daty wystawienia paszportu. Informacje dotyczące profilaktyki lekarz weterynarii wprowadza do paszportu oraz do systemu WETSystem.

Należy dodać, że poza tymi przepisami w wielu krajach obowiązują przepisy wewnętrzne dotyczące procedury.

W naszej lecznicy w Bydgoszczy wyrabiamy paszporty dla psów i kotów według standardowego wzoru UE obowiązującego od 29 grudnia 2014 roku. Dokument jest ważny przez całe życie zwierzaka, jeżeli posiada on aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Ile kosztuje paszport dla psa, a ile paszport dla kota?

Cena wystawienia paszportu dla zwierząt jest określona przepisami prawnymi i wynosi 100 zł, przy czym nie zawiera kosztów znakowania i szczepienia.

Ostatnie wpisy

Skontaktuj się
z naszą kliniką

Zadzwoń teraz