Porady

koty wolno żyjące

Jak pomóc kotom wolno żyjącym zimą?

Coraz niższe temperatury skłaniają nas do rozmyślań nad tym, jak polepszyć komfort życia wolno żyjącym kotom, które niejednokrotnie są zdane jedynie na pomoc osób mieszkających w pobliżu ich miejsc bytowania. Niewiele wysiłku z naszej strony może uratować nie tylko zdrowie, ale i życie tych zwierząt. Oto co możemy zrobić, by pomóc im przetrwać zimę.

Ciepłe schronienie


W miejscu bytowania kotów możemy postawić im ocieplaną budę, w której będą mogły schronić się w przypadku silniejszego mrozu, czy wiatru. Ocieplany domek dla kota możemy zakupić , lub stworzyć samemu. Jeśli zdecydujemy się na drugą opcję, pamiętajmy, by budka miała odpowiednie rozmiary i była prawidłowo ocieplona. W Internecie znajdziemy wiele artykułów, które krok po kroku opisują, jak zbudować domek, by w pełni spełniał swoją funkcję. Zarówno zakupioną, jak i samodzielnie przygotowaną budkę powinniśmy wypełnić słomą, która prawie w ogóle nie chłonie wilgoci.

Możemy pomóc kotom przetrwać mrozy, pozostawiając im otwarte okienka piwniczne. W środku warto przygotować koc lub legowisko, w którym kot będzie mógł ogrzać się i odpocząć. Idealnie by było, gdybyśmy mogli zapewnić zwierzakowi również miseczkę z jedzeniem oraz wodą. 

Woda i jedzenie


Pozostawienie kotom jedzenia jest kolejnym krokiem, który pozwoli im przetrwać okres, gdy samodzielne zdobywanie jedzenia jest utrudnione. Najlepiej zaplanować regularne dokarmianie mokrą karmą wysokomięsną. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie podawać posiłków o stałych porach, możemy karmić koty również karmą suchą, która nie zamarznie podczas silniejszych mrozów. Dodatkowo zapewnijmy kotom miseczkę z wodą o pokojowej temperaturze – nie tylko latem zwierzęta potrzebują wody. Pamiętajmy, że jest niezbędna o każdej porze roku.

Reagujmy! Jeśli widzimy chore, osłabione, lub zranione zwierzę, zapewnijmy mu pomoc weterynaryjną. Jeśli nie potrafimy samodzielnie złapać kota, poprośmy o pomoc lokalną fundację, która w miarę własnych możliwości udzieli pomocy przy łapaniu kota, lub wskaże organizację, która będzie w stanie pomóc.

Ostatnie wpisy

Skontaktuj się
z naszą kliniką

Zadzwoń teraz