Porady

Słów kilka o badaniu USG

Badanie ultrasonograficzne jest bardzo często wykonywaną formą diagnostyki obrazowej. Umożliwia wykrycie różnego rodzaju stanów chorobowych, wykorzystując fale akustyczne o wysokiej częstotliwości. Mimo, że badanie jest nieinwazyjne, konieczne jest odpowiednie przygotowanie zwierzaka w celu uzyskania miarodajnego wyniku.

O czym musimy pamiętać?

  1. Psa i kota przyprowadzamy do gabinetu po 12-godzinnej głodówce, ponieważ obecność treści pokarmowej utrudnia uzyskanie przejrzystego obrazu. Również gazy mogą stanowić problem zaburzający możliwość oceny stanu narządów wewnętrznych, dlatego po konsultacji z lekarzem można podać zwierzakowi Espumisan.
  2. W przypadku badania pęcherza moczowego, lub prostaty, należy zadbać, by zwierzak miał wypełniony pęcherz. Najlepiej, by nie oddawał moczu minimum trzy godziny przed badaniem. Aby uniemożliwić psu załatwienie potrzeb fizjologicznych warto przywieźć go samochodem, a do kliniki wnieść na rękach, natomiast kotu można schować kuwetę i przywieźć go w transporterze.
  3. Warto wiedzieć, że badanie wiąże się ze zgoleniem przez lekarza sierści w miejscu badania. Z racji tego, że badanie wymaga położenia zwierzaka w jednej pozycji, niekiedy potrzebna jest pomoc technika weterynarii lub właściciela zwierzaka.

Ostatnie wpisy

Skontaktuj się
z naszą kliniką

Zadzwoń teraz